Kultura koziolek.pl

Zaproszenie na Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej (2019-07-11)

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie w dniach 12–14 lipca 2019 r.
organizuje Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej
, podczas których spotkają się najlepsi kowale z całej Polski.  

 

Impreza organizowana jest cyklicznie od 1984 r. Głównym jej celem jest ochrona
i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego.

W tym roku swój udział zapowiedziało 17 drużyn kowalskich. Zmierzą się oni w konkursie kowalstwa artystycznego oraz w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Targi rozpocznie sympozjum, w ramach którego zostaną przeprowadzone wykłady na temat: „Regionalne formy i wzornictwo w kowalstwie ludowym na przykładzie kutych krzyży z terenu Podlasia” oraz „Tradycyjne i nowoczesne sposoby łączenia metali nieżelaznych”.

W sobotę 13 lipca odbędzie się konkurs kowalstwa artystycznego, na który kowale w swoich kuźniach przygotowali dwuosobową ławkę ogrodową, natomiast drugą pracę konkursową będą wykuwali na miejscu. W tym dniu przewidziano również pokazy podkuwania koni, pokaz tradycyjnych i współczesnych technik łączenia metali nieżelaznych oraz prezentację zdobytych umiejętności przez uczestników tegorocznych Warsztatów Kowalskich, które w Wojciechowie trwają od 2 lipca.

W kolejnym dniu oprócz pokazów kowalstwa odbędzie się Konkurs o Nagrodę Publiczności. Mistrzowie na stoiskach targowych będą promować i sprzedawać swoje wyroby. Kowale i zgromadzeni widzowie będą mogli obejrzeć pokaz odlewania żelaza w piecu dymarskim.

Niezwykle ważnym elementem tegorocznych Targów będzie uroczyste otwarcie Alei Zasłużonych Kowali. Znajdą się na niej pamiątkowe tablice z nazwiskami kowali, którzy angażowali się w organizację pierwszych Ogólnopolskich Spotkań i Warsztatów Kowalskich oraz w tworzenie Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Otwarcie odbędzie się 14 lipca (niedziela)
o godz. 14:30.

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej
oraz występy gwiazd estrady. Swoją ofertę przedstawią również firmy świadczące usługi komplementarne do kowalstwa artystycznego.
Komentarze:

Dodaj swój komentarz:
   Kto powinien być kandydatem KO na prezydenta?       Im więcej emotikonów, tym częściej uprawiasz seks       Dania wzmacnia więź wojskową z Grenlandią       Wojciech Weiss: Chciałem tylko być malarzem       Świnka Peppa sprzedana za 4 mld dolarów       Trump chce pomóc gasić pożary w Amazonii       ATP w Winston-Salem: Hurkacz awansował do finału        Piątek bez mięsa oburza. Każdy inny dzień przynosi pochwały       Migalski: Duopol ma się świetnie       Sens życia według Almodóvara       Mag Stephen King       Tęcza na totalitarnej ścieżce       Brak leków i pizzy, czyli awarie globalizacji       Trump odrobił lekcje z przeszłości?       Europa zapomniała o Bałkanach Zachodnich       Rusza najbardziej polska z wielkich lig       Mistrzostwa Europy. Pierwsze zwycięstwo siatkarek       Prezydent walczył z firmami tytoniowymi. Ma raka płuc       Hofman o aferze w MS: Dla JK tylko tacy zawodnicy się liczą       Zmarł miliarder David Koch, 11 najbogatszy człowiek świata